Anadolu Vakfı Burs Başvuruları Başladı

GENEL ŞARTLAR

a. Anadolu Vakfı Burslarından faydalanacak tüm öğrencilerin öğrenimini tamamlayabilmek için maddi desteğe ihtiyaç duyuyor olması ve belirlenen kriterler çerçevesinde akademik ve sosyal yetkinlikler açılarından başarılı olması gereklidir.

b. Burstan yararlanabilmek için yurt içindeki eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak gerekir. Açık Öğretim ve Uzaktan Öğretim Programları kapsam dışındadır.

c. Burslardan faydalanmak için T.C. vatandaşı olmak gereklidir.

d. Bursların kontenjan, kapsam ve koşulları, öğrencilerde aranacak nitelikler Vakıf Yönetimi tarafından belirlenir ve Yönetim Kurulu’nun onayına sunulur.

e. Disiplin cezası alma durumu incelenir ve gerekli görülürse burs kesilir.

f.  Bilinçli yanlış beyan bursun sona erdirilmesine neden olur.

g. Aksi belirtilmediği takdirde, burslar karşılıksız olup öğrenciye bir mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü getirmez.

 1. Burs Başvuru ve Değerlendirme Süreci

Yeni Bursiyerler

 1. Burs başvuruları her yıl 01 Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında Anadolu Vakfı’nın internet sitesi ( www.anadoluvakfi.org.tr) adresinden Burs Başvuru Platformu üzerinden, form doldurmak sureti ile online olarak yapılır.
 2. Başvuruda bulunacak olan adayların form doldurabilmeleri için öncelikle sisteme üye olmaları gerekmektedir.
 3. Bursiyer adayları
 • Ad – Soyad,
 • TC Kimlik Numarası ve
 • e-posta adresleri

ile sisteme üye olduklarında kendilerine e-posta yolu ile gönderilen şifreyi kullanarak sisteme giriş yaparlar ve burs formunu eksiksiz doldurarak başvuru işlemini tamamlarlar.

Başvuru tamamlandığında sistem otomatik olarak bursiyer adayına “Başvurunuz başarı ile gerçekleşmiştir” mesajını verir ve sürecin devamı hakkında yönlendirir.

Adaylar başvuru süresince gerekli bilgileri girerek başvurularını tamamlarlar. Başvuruda girilen bilgilerin doğruluğu bilahare talep edilen belgeler ile onaylanır. Yanlış beyan durumunda burs verilmez, verilen burs kesilir.

  Adaylar başvuru formlarına, başvuru süresince ulaşabilirler ve bu süre zarfında gerek duydukları taktirde bilgilerinde güncelleme yapabilirler.

Burs başvuru süresi sona erdiğinde adaylar bilgilerinde herhangi bir değişiklik yapamazlar.

Vakıf yöneticilerinin belirleyecekleri branş ve üniversite kontenjanları bazında başarı sırası ve başvuru formunda beyan edilen sosyal yetkinliklerine göre değerlendirilen bursiyer adayları eğer mülakat yapılacak bir ilde öğrenim görüyorlar ise mülakat listelerine yerleştirilir. Mülakat yapılmayacak iller ve dallar için adaylar Burs Veri Tabanındaki bilgilere göre değerlendirilirler ve bursiyer seçimi bu bazda gerçekleştirilir.

Mülakat yapılacak iller ve dallarda, adaylar oluşturulan Mülakat Planına göre grup mülakatlarına çağrılır ve mevcut kriterleri çerçevesinde yetkinliklerine göre değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları Mülakat Formuna kaydedilir.

Mülakat sonuçlarına göre burs kazanan öğrenciler belirlenir. Süreç ve sonuçlar  Burs Komitesinde gözden geçirilerek onaylanır.

İlgili burs kontenjanına giren bursiyerlere bilgilendirme maili gönderilir ve bu mail ile süreç hakkında bilgilendirilerek kendilerinden aşağıda sıralanan belgeler talep edilir:

 • Nüfus Cüzdan fotokopisi
 • Nüfus Kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden)
 • İkametgah belgesi
 • Cumhuriyet Savcılığı’ndan sabıka kaydı belgesi
 • Gelir beyanı ile ilgili olarak;
  1. Çalışan ebeveynlerin ayrı ayrı maaşlarını gösteren işyerinden onaylı bordro / bordrolar,
  2. Ebeveynlerin serbest meslek sahibi, esnaf veya çiftçi olması halinde  vergi levhası / levhaları
  3.  Emekliler için aylıklarını aldıkları sosyal güvenlik kurumundan onaylı maaşlarını gösterir belge,
  4. Muafiyete tabi çiftçiler için muhtardan onaylı belge
 •  Ailenin oturduğu ev kira ise kira kontrat
 • Öğrenci kayıt belgesi

Bursiyer seçilen öğrenciler istenilen belgeleri bir seferde belirlenmiş olan tarihe kadar Anadolu Vakfı’na posta ile göndermek ile yükümlüdür. Belgeleri eksik gelen başvurular işleme alınmaz ve öngörülen sürede belgelerin tamamı Anadolu Vakfı’na ulaşmadığı takdirde bursiyer hakkını kaybederler.

Bursiyer adaylarının belgeleri başvurularındaki beyanları ile karşılaştırılır. Değerlendirmeye esas oluşturan beyana aykırı bilgiler incelenir ve gerekli görülen durumlarda aday süreç dışına çıkartılır ve burs verilmez.

Sonuçlar, Anadolu Vakfının internet sitesinde ilan edilen zamanda duyurulur.

Burs Ödemesi

 1. Bursiyerler belirtilen bankada kendi isimlerine TL hesabı açtırırlar.
 2. Burs ödemeleri 9 ay süresince aylık olarak Ekim-Haziran döneminde yapılır.
 3. Her yeni eğitim ve öğretim yılında ilk kez bursiyer seçilen öğrencilere, burs sonuçları Aralık ayının ortasında açıklandığı için, ilk ödeme ilgili yılın Ocak ayı itibariyle gerçekleştirilir. Geri tarihli (Ekim, Kasım, Aralık) ödeme gerçekleştirilmez.  Bursiyerliğinin ikinci yılı ilk ödemesi Ekim itibariyle başlatılır ve 9 ay olarak ödenir.

  Burs Devam Koşulları

 1. Burs süresi bursiyerin kayıtlı olduğu programın normal eğitim süresi kadardır. Sağlık, ailevi vb nedenler ile öğrenim süresinin uzaması durumunda bursiyer, olayı belgeler nitelikteki evraklarla bir ön yazı eşliğinde Vakfa başvurarak burs süresinin uzatılmasını talep edebilir. Vakıf yönetimi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda gerekçeler haklı bulunur ise burs süresi uzatılabilir.
 2. Bursiyerin kaydını dondurması halinde, Vakıf yönetimine zamanında bilgi vermesi ve gerekçesini belgelendirmesi durumunda bursun da ödemesi durdurulur. Bursiyer öğrenimine devam etmeye başladığında burs ödemesi de tekrar başlatılır. Dondurulan yıl burs süresine dahil edilmez. Bursun yeniden başlatılabilmesi için ilgili üniversiteden öğrencinin öğrenime devam ettiğine ilişkin resmi bir yazı gereklidir.
 3. Yıl sonu ortalaması 2.0 altında olan bir bursiyerin bursu sona erdirilir.
 4. Bursiyerin talep edilen bilgilere ilişkin yanlış beyan, talep edilen belgelerin zamanında teslim edilmemesi, disiplin cezası alınması durumlarında burs sona erdirilir. Yanlış beyan dışında bursun kesilmesine neden olan durumun ortadan kalkması bursiyerin durumunun yeniden ele alınmasını ve uygun görülürse bursun tekrar başlatılmasını sağlayabilir.
 5. Bursiyerin bölüm ya da üniversite değiştirmesi durumunda burs durumu yeniden değerlendirmeye alınır. 
 6. Öğrenci değişim programı ile yurtdışı eğitim programına (Erasmus vb) giden ve dönüşte normal öğrenim süresinde kayıtlı olduğu üniversiteden diploma alacak bursiyerler, Vakıfça istenen belge ve bilgilerin iletilmesi halinde yurt dışında bulundukları süre içinde de burslarını almaya devam ederler.

Burs Başvuru Formu

guest
16 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tuğba
Tuğba
9 ay önce

Burs Ortaokul öğrencilerini kapsıyor mu?

Oğulcan Y.
Oğulcan Y.
1 yıl önce

Vakıf Üniversitelerinde okuyan öğrenciler için %100 başarı bursu ile yerleşmBuiş olma kriterleri aranacaktır. BU İFADE DOGRU DEĞİL SADECE DEVLET ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİ ALIYORLAR

Ogrenci
Ogrenci
3 yıl önce

Siz yaptiniz mi basvuruyu ben yaptim sonuclar aralikta aciklanacakti hala aciklanmadi vakif numarasi da kapali .

Tuğba Koç
Tuğba Koç
3 yıl önce

450 tl

ahmet
ahmet
3 yıl önce
Reply to  Tuğba Koç

siz bursiyer misiniz?

Ozan
Ozan
3 yıl önce
Reply to  Tuğba Koç

Tuğba merhaba, burs sonuçları açıklandı mı acaba?

Atakan Çelik
Atakan Çelik
3 yıl önce

Burs ücreti ne kadar acaba bilen varmı

Tuğba Koç
Tuğba Koç
3 yıl önce
Reply to  Atakan Çelik

450 tl

Soner
Soner
3 yıl önce

Arkadaşlar vakıf bursları kyk buralarına engel olur mu?

Tuğba Koç
Tuğba Koç
3 yıl önce
Reply to  Soner

Olmuyor

Tuana
Tuana
3 yıl önce

Ben meslek yüksek okulu nda okuyorum neden bize yok

Arda genç
Arda genç
3 yıl önce

Anadolu vakfi
anadolu efes,efes pilsen gibi tamami alkollu icki ureten bir holdingin vakfidir.Haram para yemek istemeyen basvurmasin.

Tuğba Koç
Tuğba Koç
3 yıl önce
Reply to  Arda genç

Devlet öğrencisine sahip çıksın sizin deyiminizle “haram paraya ” ihtiyaç duyurmasın .Kaldı ki hiç te haram para değil ,öğrenciler başarıları sonucu belli bir mülakattan geçtikten sonra bu parayı almaya hak kazanıyorlar üstelik geri ödemesi de yok ,öğrencilere sahip çıkan her kurumun arkasındayım

ogrenci burslu
ogrenci burslu
3 yıl önce
Reply to  Tuğba Koç

SiZ yaptiniz mi basvuru ben yaptim aralikta aciklanacakti aciklanmadi hala degerlendirme surecinde diyor 😕

Gül
Gül
4 yıl önce

Sonuçlar ne zaman açıklanacak ve ne kadar veriyor aylık

akif
akif
5 yıl önce

Sonuclar ne zaman ackklanacak

Close
Menu