Balıkesir Üniversitesi Bursları

Balıkesir Üniversitesi öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burs ve kredilerin yanında vakıf, dernek, özel sektör ve diğer kurumlardan da burs alabilir. Öğrenciler yeni eğitim öğretim yılı başladıktan sonra Balıkesir Üniversitesi’nin internet sitesindeki duyuruları takip ederek burslardan haberdar olabilir. Ayrıca üniversitenin vereceği burslara fakültenin öğrenci işleri panolarından veya burs ofislerinden takip edebilirler. Burs almak için uygun durumda olan öğrenciler başvurularını internet üzerinden veya öğrenci işlerinden yapabilecekler.

Balıkesir Üniversitesi, 2021 YKS tercih döneminde, yeni öğrencileri ve mevcut öğrencileri için çeşitli burs, yardım ve destek olanaklarını açıkladı. 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında; Başarı Bursu, Şehit ve Gazi Çocukları/Kardeşleri Desteği, Ekonomik İhtiyaç Desteği ve Kısmı Zamanlı Çalışma başlıklarında verilecek burs, yardım ve desteklerle ilgili koşullar ve detaylar duyuruldu.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, kapsamlı bir çalışma ile dört ana başlık altında burs, destek ve yardım olanaklarını açıkladıklarını ifade ederek, öğrencilerine değer veren üniversite anlayışıyla başta Balıkesir Üniversitesi Vakfının da destekleriyle mümkün olan tüm imkânları seferber ettiklerini belirtti. Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, tercih döneminin; öğrenciler, aileleri ve üniversiteler için hayırlı olmasını dilerken; “Gelecek hedeflerini bizlere paylaşarak bu hedeflerine bizlerle ulaşmak isteyen tüm üniversite öğrencisi adaylarını Balıkesir Üniversitesine davet ediyoruz” şeklinde konuştu. 

DUYURU METNİ:

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ 2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BURS YARDIM VE DESTEK İMKANLARI

BAŞARI BURSU

2021 YKS puan türlerinin herhangi birinde ilk 10.000 sıralamasında yer alan ve Üniversitemiz Tıp ve Hukuk Fakültelerini tercih edip yerleşen öğrencilere ve 2021 YKS puan türlerinin herhangi birinde ilk 5.000 sıralamasında yer alan ve Üniversitemiz bölüm/programlarından birini tercih edip yerleşen öğrencilere normal öğrenim süreleri boyunca aylık 600TL burs (her yıl 10 ay olmak üzere) verilir. Burs verilen öğrencilere aynı zamanda Balıkesir Üniversitesi Vakfı Öğrenci Yurtlarında ve Balıkesir Üniversitesinin anlaşmalı olduğu yurtlarda ücretsiz konaklama, ücretsiz yemek kartı ve şehir-kampüs arası ücretsiz ulaşım kartı imkanı sağlanır. Ancak iki dönem üst üste Genel Not Ortalaması (GANO) 2.50’nin altında kalan öğrencilerin bursları kesilir; ücretsiz yurt, ulaşım ve yemek kartı imkanları sona erer.

ŞEHİT VE GAZİ ÇOCUKLARI/KARDEŞLERİ DESTEĞİ

Balıkesir Üniversitesi bölüm ve programlarına yerleşen şehit ve gazi çocukları/kardeşleri diledikleri takdirde Balıkesir Üniversitesi Vakfı Öğrenci Yurtlarında ve Üniversitenin anlaşmalı olduğu yurtlarda öğrenimleri süresince ücretsiz olarak kalabilir; ücretsiz yemek kartı ve ücretsiz ulaşım kartından yararlanabilirler.

EKONOMİK İHTİYAÇ DESTEĞİ

a) Üniversitemiz bölüm ve programlarında öğrenimine devam eden ve ekonomik koşulları yetersiz olan öğrencilere Balıkesir Üniversitesi Vakfı tarafından belirli koşullarda ve belirli sayıda burs verilebilmektedir.

b) Üniversitemiz bölüm ve programlarında öğrenimine devam eden ve ekonomik koşulları yetersiz olan öğrencilere belirli koşullarda ve belirli sayıda ücretsiz öğle yemeği desteği verilmektedir. 

KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMA

Üniversitemiz bölüm ve programlarında okuyan belirli sayıda öğrenci belirli koşullarda Üniversitemizin çeşitli birimlerinde sosyal güvence altında kısmi zamanlı olarak ilgili mevzuat çerçevesinde ücretli olarak çalıştırılmaktadır. 

BURSLAR VE DESTEKLERLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ İÇİN: balikesir.edu.tr/site/birim/öğrenci-isleri-daire-baskanligi-6