Dag Hammarskjöld Gazetecilik Fonu ile Genç Gazetecilere Burs

dag-hammarskjold-fund-journalist-gazetecilik-bursu

Dag Hammarskjöld Gazetecilik Fonu, 2016 Programı kapsamında genç gazetecilerin burs başvurularını kabul etmeye başladı. Burs programına, radyo, televizyon, yazılı veya internet basın kuruluşlarından birinde çalışan ve Eylül ayında New York’ta BM Genel Kurul’nun 71. Dönem toplantılarını izleyerek uluslararası konularda haber hazırlamak isteyen genç basın mensupları başvurabiliyor.

Program kapsamında, 25-35 yaş grubundan dört basın mensubuna 10 hafta süreyle burs veriliyor. Eylül ayı ortasından Kasım ayı ortasına kadar geçerli olacak burs kapsamında basın mensuplarının seyahat, konaklama masrafları karşılanıyor, harcırah veriliyor.

Adayların başvurularını 18 Mart 2016 Cuma gününe kadar yapmaları gerekiyor.Bursa başvurma koşulları, başvuru formu ve burs ile ilgili diğer  konular  hakkında bilgiyewww.unjournalismfellowship.org internet adresinden ulaşılabiliniyor. Başvuruların işleme konabilmesi için talep edilen tüm bilgi ve belgelerin Dag Hammarskjöld Gazetecilik Fonuna iletilmesi isteniyor.

Burs kazanan genç gazeteciler, Birleşmiş Milletler’de oturumları takip etme, bir çok farklı ülkeden basın mensupları ile tanışma ve görüşme imkanı elde ediyor.  Bu yıl 55’inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan Dag Hammarskjöld Fonu, Gazetecilik Bursunun da sponsorluğunu yapıyor.

BM Genel Merkezine akredite basın mensuplarının gönüllülük usulüyle yönettiği Gazetecilere Burs Programı, vakıflar, şirketler ve diplomatik misyonlardan sağlanan mali katkılar sayesinde faaliyetlerini sürdürüyor.  Fon, barış görüşmelerine destek amacıyla 1961 yılında Afrika’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırada bir uçak kazasında yaşamını yitiren BM’nin ikinci Genel Sekreteri Dag Hammarskjöld anısına kurulmuş bulunuyor.

Bursu 2015 yılında  Brezilya, Gana, Hindistan ve Kenya’dan genç gazeteciler kazandı.

Başvuru koşulları ve bursa uygunluk konularında daha fazla bilgi almak için lütfenfellowship2016@unjournalismfellowship.org e-posta adresine başvurunuz.