Türk Öğrenciler İçin Hollanda’da Burs İmkanları

Hollanda, dünyaca ünlü eğitim sistemleri ve QS üniversite sıralamalarında ilk yüzde yer alan tarihi 16. yüzyıla kadar dayanan yüksek kaliteli eğitim kurumları ile dikkat çeker. Ülke, özellikle bilimsel araştırmalara yaptığı yatırımlar ve probleme dayalı öğrenme sistemi ile küresel bir üne sahipken, sadece Utrecht Üniversitesi mezunları bile 12 Nobel Ödülü kazanmıştır. Hollanda’da eğitim kurumları; araştırma odaklı eğitim veren Araştırma Üniversiteleri ve bilim ile sanat alanında yüksek mesleki eğitim veren Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri olarak ikiye ayrılır. Ülkede, ortalama yüksek öğretim ücretleri AB üyesi ülke öğrencileri için 1.900€, AB üyesi olmayanlar içinse 6,000€ civarındadır. Yaşam masraflarının ve eğitim ücretlerinin Amerika ve İngiltere’ye göre nispeten daha düşük olduğu ülke, yurtdışı eğitim bursları ile uluslararası öğrencilerin daha uygun koşullarda öğrenim görmelerine olanak sağlar.

 

Hollanda’da Burs Veren Kurumlar

 

Hollanda’da uluslararası öğrenciler için eğitim alacakları süreyi kapsayacak şekilde sunulan çok çeşitli hibe ve burs mevcuttur. Genel olarak Erasmus gibi öğrenci değişim programları ve üniversiteler arası işbirliği çerçevesinde yararlanabileceğiniz finansal yardımlar, farklı disiplinlerde ve alanlarda lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası öğrencilere verilir. Burs veren kurumları üç gruba ayırabiliriz;

 

 • Hükümet Destekli Burslar; daha çok Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından Hollanda’da lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen AB üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrencilere sunulur.
 • Üniversite Bursları; ülkede öğrenim görmeyi düşünen her üniversite, kayıt olan öğrencilere belli kriterleri karşıladıkları taktirde, hem lisans hem de lisansüstü çok sayıda finansal destek sunar.
 • Özel Kuruluşların Sunduğu Burslar; daha çok lisansüstü ya da doktora sonrası öğrenim ve araştırma amaçlı öğrenciler, araştırma görevlileri ve akademisyenlerin çalışmalarını desteklemeyi hedefleyen, öğrenim gördüğünüz alana yönelik, hem Türkiye’den hem de Hollanda’dan birçok şirket ve kuruluş tarafından sunulan finansal yardımlardır.

 

Burslara Başvurular Nasıl Yapılır?

 

Hollanda’da eğitim almaya karar verdiniz ve okuyacağınız üniversiteyi seçtiyseniz eğer, ilk olarak okulunuzla iletişim kurarak burs imkanları olup olmadığını sorabilirsiniz. Bir diğer yol ise Nuffic üzerinden burs programlarına ulaşmaktır. Nuffic, belirli ülkeler arası ikili anlaşmalardan kaynaklanan burslar ve finansmanları Hollanda hükümeti, yabancı hükümetler, özel bağışçılar ve Avrupa Komisyonu adına yönetir. Burs sayfasında Grantfinder adı verilen burs arama aracı sayesinde aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkenin faydalanabilceği burslar, öğrenim görmek istediğiniz alana ve program derecesine göre kategorilere ayrılmış olarak karşınıza çıkacaktır.

 

Türk Öğrenciler İçin Burs Seçenekleri

 

Yurtdışında burslu üniversite okumak isteyen Türk öğrenciler için Hollanda, hem lisans hem de lisansüstü derecelerde sunduğu burs çeşitliliği ile göz doldurur. Ülkede her ne kadar eğitim ücretleri, AB üyesi olmayan öğrenciler içinde Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelere göre daha düşük olsa da özellikle Amsterdam, Rotterdam gibi yıl boyu turistlerin uğrak yeri olan şehirlerde yaşam maliyetleri biraz yüksektir. Bu açıdan burs seçenekleri araştırmalarınıza erken başlamanızı ve burslara kabul edilebilmek için hem not ortalamalarınızı yükseltmenizi hem de dil becerilerinizi artırmanızı öneririz.

 

 • Jean Monnet Scholarship Programme: Hukuk, iletişim, sanat ve beşeri bilimler, matematik ve bilgisayar bilimleri, iş idaresi ve yönetimi alanlarında Tilburg Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi alacak Türk öğrencilere sunulan burslardır. 4 yıllık lisans derecesini tamamlamış olan öğrencilere, master programları için an az 3 ay ile en fazla 12 ay arasında 48,000€ değerinde finansal destek sağlanır.
 • HAN Merit Scholarship: Hollanda’da uygulamalı bilimler üniversitesi olarak hizmet veren HAN Üniversitesi, tıp ve sağlık bilimleri, iş idaresi ve yönetimi, iletişim ve mühendislik gibi alanlarda lisans eğitimi alacak üstün yetenekli uluslararası öğrencilere Mükemmellik Burs Programı ile destek sağlar. Mevcut burs sayısı 54’tür ve her öğrenciye maksimum 4 yıl boyunca 2.500€ ödeme yapılır. Burslar için Nisan ayına kadar üniversiteyle iletişime geçmeniz gerekir.
 • Excellence Scholarship Erasmus UniversityRotterdam Erasmus Üniversitesi, lisans ve master derecelerinde Hollanda’da burslu eğitim almak ve araştırma yapmak isteyen üstün yetenekli Türk öğrencilere, aralarında mimarlık, iletişim, çevre bilimleri, hukuk, matematik ve bilgisayar bilimlerinin de olduğu çok sayıda alanda burs imkanı sunar. Üniversiteyle iletişime geçerek değişen son başvuru tarihlerini öğrenebilirsiniz.
 • Holland Scholarship: Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından ülkedeki araştırma üniversiteleri ve uygulamalı bilimler üniversitelerinde eğitim almak isteyen AB dışı ülkelerden gelen uluslararası öğrenilere yönelik sunulan burslardır. Hollanda Bursu için ülkede, tam zamanlı yüksek öğretim kurumlarından birinde lisans ya da lisansüstü eğitim almalı ve daha önce Hollanda’da öğrenim görmüş olmamalısınız. Bir yıl süreyle verilen burslar, eğitiminizin ilk yılında 5,000€ tutarındadır. Burs başvuruları için Ekim ayından itibaren siteyi kontrol etmelisiniz.
 • HU Talent Scholarship: HU University of Applied Sciences Utrecht eğitim kurumu tarafından sunulan yetenek bursu, öğrencilere lisans eğitimlerinin ikinci veya daha üst yılında, bir yıl boyunca verilir. Başvuru için 1 Ağustos son tarihtir ve başvuru formunuzu bu tarihten önce üniversiteye ulaştırmanız gerekir.
 • Radboud Faculty of Arts Study FundsRadboud Üniversitesi sanat bursları, okulda sanat ve kültür çalışmaları, iletişim, tarih, dilbilim gibi alanlarda yüksek lisans eğitimi almak isteyen ve yeterli mali imkanı olmayan AB dışından öğrencilere verilen burslardır. Ödemeler her bir öğrenci başına 2.500€ olarak, bir yıl boyunca 10 taksitte ödenir. Yetenek, akademik kalite ve not ortalamanız, referanslar ve motivasyon mektubu başvurular için önemli kriteler arasındadır. 1 Mart’tan önce başvurular hakkında üniversiteyle iletişime geçmenizde fayda var.
 • Saxion Holland Top Talent Scholarship: Saxion Üniversitesi bursları, aralarında Türk öğrencilerin de olduğu AB üyesi olmayan üstün yetenekli öğrencilere sunulan burslardır. En az 6 aylık, toplamda 1 yıl olmak üzere Saxion University of Applied Sciences eğitim kurumunda öğrenim görecek öğrencilerin okul ücretlerini karşılar. IELTS testinden 6.5 ya da üzeri puan almak ve yüksek not ortalaması bursu kazanmanızda önemli kriterler arasındadır. Eylül döneminde başlayacaklar için 15 Nisan, Şubat dönemi içinse 1 Aralık son başvuru tarihleridir.
 • Utrecht Excellence Scholarship: Utrecht Üniversitesi Mükemmellik Bursları, AB dışı ülkelerden gelen yabancı öğrencilere yönelik lisans ve master derecelerinde verilen finansal desteklerdir. Başvurular için lise ve lisans eğitiminizi Hollanda dışında tamamlamanız şartı aranır. Burs kapsamında öğrencilerin öğrenim ücretleri ile 11.000€ değerindeki yaşam giderleri karşılanır. Burslar her yıl 20-25 adet olmak üzere öğrenim sürenize ve başarınıza göre 1 ya da 2 yıl verilir. Son başvuru tarihi 1 Şubat’tır, ancak Aralık’tan önce kontrol etmeye başlamanızda fayda var.

kaynak: https://www.hotcourses-turkey.com