Hrant Dink Vakfı Türkiye-Ermenistan Bursu Başvuru Sonuçları Açıklandı!

Hrant Dink Vakfı tarafından 2014 yılında, iki komşu ülkeden profesyonellerin sınır ötesi işbirliği ağları kurmalarını teşvik etmek amacıyla Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında oluşturduğumuz Türkiye Ermenistan Burs Programı, komşu ülkeden profesyonellerin sınır ötesi işbirliği ağları kurmalarını teşvik etmek amacıyla devam etmektedir. Burs Programı, uzmanlık paylaşımı ve kalıcı işbirliğine en çok ihtiyaç duyulan akademi, sivil toplum, basın, kültür-sanat, çeviri-dil eğitimi, hukuk ve benzeri alanlardaki faaliyetleri desteklemek amacıyla başlatıldı.

Burs programının ilk dönemi olan 2014-2015 yıllarında, programa 91 başvuru arasından Ermenistan’dan 12 ve Türkiye’den 6bursiyer İstanbul, Yerevan ve Gümrü’de katılma imkanı buldu. Geçtiğimiz dönem Programa katılan bursiyerlerin çalışmalarına ve ev sahibi kuruluşların listesine Sınırları Aşıyoruz Türkiye – Ermenistan websitemizden ulaşabilirsiniz.

2016-2017 yılında tekrar başlayan burs programı, profesyonellere dört ilâ sekiz ay boyunca komşu ülkede yaşama ve belirli bir Ev Sahibi Kuruluş bünyesinde özel bir işbirliği programına katılma imkânı sağlıyor.

Türkiye’den 50, Ermenistan’dan 33 farklı ev sahibi kuruluş, ikinci dönem kapsamında program önerisinde bulundu ve Temmuz 2016’da başvurulara açılan Türkiye-Ermenistan Burs Programı’na Türkiye’den 4 ve Ermenistan’dan 28 olmak üzere toplam 32 başvuru aldı.

Program için gelen başvurular, Türkiye-Ermenistan Burs Programı Yönetmeliği‘nde belirtilen seçim süreci uyarınca, Hrant Dink Vakfı tarafından ilgili ev sahibi kuruluşlara ve bağımsız Seçici Kurul’a iletildi. Yönetmelikte belirtilen seçim kriterleri ve önceliklerine göre seçilen bursiyerler belli oldu.

Seçim sonuçları uyarınca, aşağıda listelenmiş olan 11 bursiyer, komşu ülkede sınır ötesi işbirliği ağları kurmak adına Kasım 2016 – Haziran 2017 tarihleri arasında kabul edildikleri programlara katılacaklar.

TÜRKİYE-ERMENİSTAN BURS PROGRAMI BURSİYERLERİNİN VE EV SAHİBİ KURULUŞLARIN LİSTESİ

Alisa Zurnachyan Kadir Has Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları
Gayane Ayvazyan İstanbul Şehir Üniversitesi, Modern Türkiye Çalışmaları
Nareg Seferian İstanbul Politikalar Merkezi
Arpenik Atabekyan Center for Spatial Justice – Beyond Istanbul
Armen Ohanyan Can Yayınları
Artsrun Pivazyan Boğaziçi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
Anahit Ghazaryan Kadir Has Üniversitesi, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Gretta Nikoghosyan Sabancı Üniversitesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Mariya Yeghiazaryan Ret Film & Liman Film
Hasmik Tangyan BoMoVu – Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı
Duygu Bostancı Institute for Contemporary Art of Yerevan

Burs Programı süresince, Bursiyerlere dair kişisel anlatım, izlenim, öyküleri, Sınırları Aşıyoruz Türkiye-Ermenistan internet sitesi üzerinden paylaşacağız.

Türkiye-Ermenistan Burs Programı Seçici Kurul Üyeleri

İbrahim Betil
Sema Kılıçer
Zara Lavchyan