KYK Burs/Kredi Başvuruları Nasıl Değerlendiriliyor?

kyk-sssKredi Yurtlar Kurumu (KYK) burs/kredi ve yurt başvurularının  değerlendirme ve sonuçlandırma işlemleri için yeni bir uygulama başlattı. KYK, başvuruları ‘Çok Noktalı Kontrol’ sistemiyle denetlemeye başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, KYK’ya yapılan yurt, burs ve kredi başvurularında kullanılan puanlama sisteminde yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeni sisteme göre; KYK’nın yurtlarında konaklamak ya da kredi ve burs almak isteyen öğrencilerin beyanları, aralarında Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar, Çevre ve Şehircilik, Adalet, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları’nın da yer aldığı 11 farklı noktanın bulunduğu ‘Çok Noktalı Kontrol’ adlı sistemden taranarak kontrol ediliyor. Bakanlık böylelikle, özellikle ailesinin maddi durumu, yurtlarda öncelik tanınan dezavantajlı gruplar içerisinde yer alma gibi sıralamayı ve burs-kredi sonuçlarını etkileyen bilgilerde mümkün olan en doğru sonuca ulaşıyor.

Böylelikle beyanlarda suistimal önlenecek, haksız burs/kredi elde eden öğrencilerin önüne geçilecek. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yeni sistemin suistimalin önlenmesi ve mümkün olan en hakkaniyetli sonuca ulaşılması için oldukça faydalı olduğunu belirtti.

Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, 12 kamu kurum ve kuruluşu aracılığıyla teyit ediliyor. Yapılan değerlendirme sonucunda durumu mevzuata uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tahsisinde bulunuluyor.

guest
4 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mine
Mine
1 yıl önce

Duruma falan baktıkları yok kafalarına göre yapıyorlar

AYTEN
AYTEN
4 yıl önce

BENM BABAM ENGELLİ 15 YILDR ÇALŞMYO KARDEŞLERİM OKUYOR BN OKUYORUM BANA KREDİ ÇIKTI NASIL BR ADALETTTİR BU…

Mehmet
Mehmet
4 yıl önce

Arkadaşlar hepiniz fakirlikten bahsetmişsinzi de başarıdan bahseden yok? Dünyanın her yerinde “burs” fakire değil başarılıya verilir. Bir de ortalamalarınızdan bahsedin, o zaman anlarsınız neden çıkmadığını. Devlet üni. sınavlarında ilk sıralara girenlere burs veriyor, çoğu üniversite ösym sııralamasına göre, geriye kalan vakıflar da ortalamaya göre veriyor. Sizin maddi durumunuzun kötü olması, sadece aynı ortalamaya sahip başka birisinin önüne geçmenize neden olur. Onların önüne geçirmez. Buna göre düşünürseniz neden çıkmadığını anlarsınız.

sinem
sinem
4 yıl önce

Annem yok babam emekli ve ne yurt çıkıyor ne burs üstelik üzerimize hiçbir taşınmaz yok.Bari burs demeyin ya

Close
Menu