KYK kredi iptal etme işlemleri nasıl yapılır?

KYK kredisi nasıl iptal edilir?KYK’dan öğrenim kredisi çıkan ve kredi almak istemeyen öğrenciler KYK kredi iptal etme işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilecek. KYK kredi / burs iptal başvurusu için tıklayınız.

Kredi almaktan vazgeçen öğrenci, KYK kredi borcunu üniversitenin normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra kredi aldığı miktarı aylık taksitler halinde öder. Örneğin 4 yıllık örgün öğreniminin 3. sınıfın başında öğrenci artık ben kredi almak istemiyorum dediğinde e-devlet’ten başvurusunu yapar. 2 yılda biriken borcunu mezun olduktan 2 yıl sonra (yani toplamda 4 yıl sonra) kredi aldığı miktarı aylık taksitler şeklinde öder.

Burs Yönetmeliği’nin maddelerine göre burs almaktan vazgeçen öğrenciye tekrar burs ödemesi yapılamaz. Ancak tekrar başvuru yaparsa Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar tekrar öğrenim kredisi alabilir.

KYK kredi iptal etme başvurusu için:  https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-iptal-basvurusu

KYK ile ilgili diğer konular için KYK sayfamızı ziyaret ediniz.

guest
4 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mert
mert
5 yıl önce

Bana burs çıkmıştı ancak bu sene ders not ortalamam 2 nin altında olduğu için krediye döndü diye biliyorum.E devletten iptal etemeye çalışıyorum ama bir türlü sistem kabul etmiyor birisi yardım etsin :/

ahmet
ahmet
5 yıl önce

burs çıktı ancak bu sene kayıt sildirdim. askere gideceğim nasıl iptal edebilirim ? Geri ödeme ne zaman başlar

mert
mert
5 yıl önce
Reply to  ahmet

ahmet kaydını nasıl sildirdin benim de sildirmem gerekiyor.Bursunu e devltten iptal edebilirsin gerçi ben denedim ama sistem kabul etmedi sen dene belki işe yarar..

mrvgul
mrvgul
4 yıl önce
Reply to  mert

bende de sistem kabul etmedi iptal edemedim e devlet üzerinden

Close
Menu