L’Oréal-UNESCO “Bilim Kadınları İçin Programı” Uluslararası Ödülleri

1998 yılından itibaren verilmeye başlanan L’Oréal-UNESCO Uluslararası Ödülleri dünya genelinde tanınmış bilim kadınlarını desteklemektedir. Her sene, uluslararası bilim dünyasında Yaşam Bilimleri veya Fiziki Bilimler (her yıl bu alanlardan biri olacak şekilde) alanlarının gelişmesine katkıda bulunan beş bilim kadını bu ödüle layık görülmektedir.

L’Oréal-UNESCO Uluslararası Ödülleri 2023 yılında Fiziki Bilimler, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında verilecektir. Ödüllere uluslararası alanda başarılı bilim kadınlarını aday gösterme işlemi elektronik olarak https://www.forwomeninscience.com adresinden yapılmaktadır.  Aday göstermek için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2022 olarak bildirilmiştir.

Aşağıdaki beş bölgede çalışan beş seçkin bilim insanı ödül almaya hak kazanacaktır.

-Afrika&Arap Devletleri

-Asya-Pasifik

-Avrupa

-Latin Amerika

-Kuzey Amerika


Aday gösterilecek olan araştırmacıların belirlenmesindeki faktör araştırmacıların uyruğu değil, çalışmalarını en az son 5 yıldır yürütmekte oldukları yer olacaktır. Beş bölgenin her biri için bir aday seçilecektir. Araştırmacıların her biri için ödül miktarı 100.000 Avro’dur.

2023 yılı L’Oréal-UNESCO Uluslararası Ödülleri başvuru koşullarını öğrenmek, başvurulabilecek alanlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için lütfen Tıklayınız