Maltepe Üniversitesi Lisans ve Lisansüstü Bursları

Öğrenimleri süresince maddi destek sağlamak amacıyla, Üniversitemiz tarafından öğrencilere çeşitli burslar sağlanmaktadır.

Güncelleme 1 Eylül 2020: Burslu Doktora ve Yüksek Lisans Programlarımızı Keşfet!

Bilgisayar Mühendisliği Doktora Programı: Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Yazılım Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Matematik-Bilgisayar, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilişim Sistemleri, Yazılım Yönetimi, Endüstri Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinin birinden lisans ve/veya yüksek lisans mezunlarına tam burs verilecektir.

Mimarlık Doktora Programı: Lisans ve Yüksek Lisansını Mimarlık alanında tamamlamış mezunlara tam burs verilecektir.

İnsan Hakları Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı: 2020-2021 Güz Döneminde bu programa başvuran sağlık çalışanlarına tam burs verilecektir.

Bütün programlarmıza 10 Eylüle kadar ön kayıt almaya devam ediyoruz.


Barınma ve Yemek Bursu

Lisans programlarının tam burslu kontenjanlarına İstanbul dışından kayıt yaptıran öğrencilerden (son bir yıldır İstanbul dışındaki bir ilde ikamet ettiğini belgelemesi koşuluyla), yerleştirmeye esas puan türündeki Türkiye geneli başarı sıralaması 1 – 10.000 arasında olanlara ücretsiz barınma ve üç öğün yemek, 10.001-20.000 arasında olanlara ise yalnızca ücretsiz barınma imkânı sağlanır.

Başarı Bursu

Üniversitemizde ön lisans / lisans bölümlerinde / programlarında bir yıl öğrenim görmek şartı ile ilk üç sıraya giren öğrencilerden birinciye %75, ikinciye %50, üçüncüye %25 oranında Başarı Bursu verilir. Başarı bursu kriterini sağlamasına rağmen %100 Burslu olması nedeniyle ücret indiriminden faydalanamayan öğrencilere barınma ve yemek bursu verilir. Başarı bursu ile kazanılan indirim takip eden akademik yılda (Yaz Öğretimi hariç) uygulanır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Milli Sporcu Bursu

Üniversitemize, 2020 YKS sonucuna göre yerleştirilen ve aşağıda üç grup halinde belirtilen spor alanlarında son 4 yıl içerisinde başarılı olduğu belgelendirilen milli sporculara tam burs verilir. Söz konusu gruplar şöyledir:

1. Grup; Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finallerinde madalya kazanan sporcular,

2. Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları’nda madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular,

3. Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler, ümitler, gençler ve yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları finallerine katılan sporcular.

IB Uluslararası Bakalorya Bursu

Türkiye genelindeki tüm özel ve kamu okullarından IB diploması ile mezun olup, diploma notu 42 ve üzeri olan öğrencilere %95, diploma notu 32 ve üzerinde olanlara %50 indirim uygulanır.

Maltepe Bursu

ÖSYS sonuçlarına göre Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu dışındaki programların tam ücretli kontenjanlarını birinci sırada tercih ederek yerleşen adaylardan (%25 ve %50 kontenjanlara yerleşenler hariç olmak üzere); İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırları içerisindeki bir liseden mezun olan veya nüfusa kayıtlı olduğu il-ilçesi İstanbul-Maltepe olan veya en az son bir yıldır İstanbul ili Maltepe ilçesinde ikamet edenlere, kesin kayıt sırasında %25 indirim uygulanır.

ÖSYM Bursu ve İndirim

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda Maltepe Üniversitesinin %100 Burslu, %50 İndirimli ya da %25 İndirimli olarak belirtilen programlarından birini tercih ederek ÖSYM tarafından bu programa yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencileri kapsar.

*ÖSYM Bursları başarı durumuna bakılmaksızın normal eğitim süresi boyunca (zorunlu İngilizce programı için bir yıl, önlisans programlarında iki yıl, lisans programlarında dört yıl, (Tıp Fakültesinde altı yıl) kesintisiz olarak verilir.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Close
Menu