MÜKAD (Mühendis Mimar Kadınlar Derneği),  üniversitelerin mühendislik ve mimarlık fakülteleri ile liselerin sayısal bölümlerinde okuyan ve maddi desteğe ihtiyacı olan kız öğrenciler için kaynak yaratılan bir  burs programıdır.

Başvurular tamamlandıktan sonra, bursiyer öğrenciler “MÜKAD Burs Komisyonu”nca mülakat ile seçilecektir.

MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN

 1. TC vatandaşı olmak.
 2. Kız öğrenci olmak .
 3. Başka kaynaklardan burs almıyor olmak. (Kredi Yurtlar Kurumundan alınan burs hariç)
 4. Mühendislik ve Mimarlık Fakültelerinde okuyor olmak.
 5. Ailenin gelir durum tesbiti ile ilgili evraklar
 6. “Burs Başvuru Formu”nu eksiksiz ve doğru doldurmak. (Beyan edilen bilgilerin doğru olduğunun başvuru formunda teyid edilmesi gerekir)
 7. Burs süresi eğitim dönemini kapsayan aylar için verilecektir. Her eğitim yılının 9. ayından başlayıp Mayıs dahil olmak üzere devam edecektir. Burs tutar artışları kurum taktirinde olup, gerekli görülürse her yıl Eylül ayında yapılacaktır.
 8. Burs süresi, öğrencinin bursiyer olarak kabul edilmesiyle başlayıp fakültenin eğitim süresi ile sınırlı ve geri ödemesiz olacaktır.
 9. Bursun devam etmesi; öğrencinin başarısına bağlı olup; öğrenci her yıl MÜKAD burs komisyonuna yeni kayıt belgesi ve transkriptini getirilecektir.

Başarı kriteri:  4 üzerinden puan veren okullar için 2.5 ve yukarısı; 100 üzerinden puan veren okullar için 70 ve yukarısı olup, öğrenci bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olacaktır. (Not ortalaması uygun olduğu halde, 3 ten fazla başarısız dersi olanlar burs başvurusu yapamazlar)

 • 25 Yaşından büyükler burs programına başvuramazlar.
 • Burs başvuru formu burs.mukad.org.tr web sitemiz üzerinden ekleri ile birlikte doldurulacaktır.
 • Başvurular 01-30 Ağustos tarihleri arasında olup, bu tarihten önce veya sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Burs tutar artışları kurum taktirinde olup, gerekli görülmesi halinde artışlar her yıl Eylül ayında yapılacaktır.
 • Bursiyer olarak seçilen öğrencilerin ödemelerinin yapılabilmesi için, herhangi bir TC Ziraat Bankası’nda ilgili öğrenci adına bir vadesiz mevduat hesabı açılmalıdır. Burs ödemeleri belirtilen banka hesabına aktarılacaktır.
 • Her ayın 5’inde (hafta sonuna denk gelirse takip eden Pazartesi) burs tutarı bankaya yatırılmış olacaktır.
 • Bursiyerlerin burslarının devam edip etmeyeceği her yılın Eylül ayında ayının ilk haftasında belirlenecektir.
 • İlk kez burs almaya hak kazanan öğrenciler Ekim ayının ilk haftası içinde bilgilendirilecek; Eylül ve Ekim ayı ödemeleri birlikte yapılacaktır.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Close
Menu