Sabancı Üniversitesi Mercator-İPM Araştırma Bursu Başvuruları

İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi, akademisyenler, gazeteciler ve uzmanları Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı’na başvuruya davet ediyor. 2020/21 Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı için başvuruların son tarihi 27 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıldı. Burs Programı, 1 Eylül 2020 tarihinde başlayacak.

Mercator-İPM Araştırma Bursu Programı,  İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi tarafından düzenleniyor. Programın amacı, ağırlıklı olarak Almanya’dan gelecek olan araştırmacıların, Avrupa Birliği/Almanya-Türkiye ilişkileri ve iklim değişikliği alanlarında yapacakları araştırmalarla, Türkiye-Almanya ve aynı zamanda Türkiye-Avrupa arasındaki akademik, siyasal ve sosyal bağları güçlendirmek.

İPM-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi, 21.Yüzyılın zorluklarına birlikte hazırlanmak için küreselleşen dünyada bilgi edinme, insan ve fikir değişiminin bir önkoşul olduğu düşüncesi üzerine kuruldu.

Mercator-İPM Burs Programı, özellikle Almanya’dan gelen araştırmacılar olmak üzere, uluslararası araştırmacılara, gazetecilere, uzmanlara ve sivil toplum temsilcilerine İPM’de akademik ve pratik projeler yapma fırsatı sunuyor. Program, AB/Almanya-Türkiye İlişkileri ve İklim Değişikliği olmak üzere iki alandaki projeleri destekliyor.

Programda, iki farklı pozisyon bulunuyor:

Mercator-İPM Araştırma Bursu etkin iş deneyimi bulunan genç araştırmacılara, gazetecilere ve profesyonellere verilecek. Araştırmacıların, İPM’de akademik ya da uygulama projeleri yürütmeleri bekleniyor. Yüksek lisans derecesi başvuru için ön şart olarak kabul ediliyor fakat adayların doktora derecesine sahip olması tercih sebebi olacak. Doktora derecesine sahip olmayan adaylar, yalnızca pozisyonun gerektirdiği iş tecrübesi ve uzmanlığa sahip olduklarına jürinin ikna olduğu durumlarda programa kabul edilecek. Almanya -Türkiye ilişkisine odaklanan projeler tercih edilecek. Adaylar, programa doktora tezlerini finanse etmek için başvuramıyorlar.

Mercator-İPM Kıdemli Araştırma Bursu dünya çapında saygınlığa sahip, seçkin akademisyenlere ve Almanya-Türkiye ya da Avrupa-Türkiye ilişkilerine önemli katkı yapmış olan sivil toplum kuruluşu temsilcilerine verilecek. Adaylar İstanbul Politikalar Merkezi-Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi’nin ortakları tarafından seçilecek.