TÜBİTAK BİÇABA-Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Burs Programı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen “BİÇABA Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Burs Programı” kapsamında yapılan başvuruların destek sonuçları açıklandı.

Başvuru sahipleri, başvuru durumları ile ilgili sonucu BİDEB Başvuru ve İzleme Sisteminden (e-Bideb) kullanıcı girişi yaparak öğrenebilirler.

Program kapsamında Proje Yürütücüsü Bilgi Girişleri 24 Şubat 2023 tarihinde kapanmıştır.

Bu kapsamda 1-10 Mart 2023 tarihleri arasında 2694 proje kapsamında 1926 Lisans öğrencisi, 2239 Tezli Yüksek Lisans Öğrencisi, 1969 Doktora Öğrencisi ve 1525 Doktora Sonrası Araştırmacı olmak üzere 7659 bursiyer adayı alınacaktır.

Başvuru alınacak proje havuzu BİÇABA web sitesi üzerinden yayınlanmıştır.

Bursiyer aday başvuruları 1-10 Mart 2023 tarihleri arasında BİDEB Başvuru ve İzleme Sistemi üzerinden yapılmalıdır.
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin etkilediği Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde, afetten doğrudan etkilenen lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacıların TÜBİTAK Merkez ve Enstitülerinde yürütülen veya TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projelerinde yer almalarını sağlamak amacıyla 2247-C Programı kapsamında BİÇABA-Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız Burs Programı çağrısını  açıyoruz.

Çağrı kapsamında proje süresi içerisinde olmak koşulu ile öğrenci ve doktora sonrası araştırmacılara verilecek destek süreleri aşağıdaki gibidir.

  • Lisans öğrencilerine en fazla 6 ay
  • Yüksek lisans (tezli) öğrencilerine en fazla 12 ay
  • Doktora öğrencilerine en fazla 24 ay
  • Doktora sonrası araştırmacılara en fazla 12 ay

Bu doğrultuda program başvuruları aşağıdaki 3 aşamada tamamlanacaktır.

  1. Proje Yürütücüsü Bilgi Girişi,
  2. Öğrenci-Doktora Sonrası Araştırmacı Başvuruları
  3. Proje Yürütücüsü Değerlendirmesi

BİÇABA Programı Proje Yürütücüsü Bilgi Girişi başvuruları 13-24 Şubat tarihlerinde alınacaktır. 

BİÇABA programının ilk aşama başvuruları olan Proje Yürütücüsü Bilgi Girişi 13-24 Şubat 2023 tarihleri arasından alınmaya başlanacaktır. Bu kapsamda TÜBİTAK Merkez ve Enstitülerinde yürütülen veya TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerde (ARDEB, TEYDEB, BİDEB) görev alan proje yürütücüleri https://ebideb.tubitak.gov.tr  üzerinden   ” 2247-C Programı BİÇABA Çağrısı -Proje Yürütücüsü Bilgi Girişi” programına girerek yürürlükte olan projelerine lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi ve/veya doktora sonrası araştırmacı talebi yapabilecektir.

Proje Yürütücüsü Bilgi Girişi için hazırlanan Rehbere ulaşmak için tıklayınız.

BİÇABA Programının öğrenci ve doktora sonrası araştırmacılara yönelik çağrı duyurusuna ulaşmak için aşağıdaki görsele tıklayınız.