Türk Eğitim Derneği (TED) Burs Başvuruları

Tam Destek Bursu; MEB’e bağlı devlet okullarının lise kademelerinde eğitim gören, maddi olanakları kısıtlı fakat akademik olarak başarılı öğrencilere sağlanan bir burs programıdır. Tam Destek Bursu, TED tarafından belirlenen şartları taşıyan, mülakat ve evrak incelemelerinin olumlu sonuçlandığı öğrencilere sağlanır. Öğrenciler, burs almaya hak kazandığı sınıf kademesinden (hazırlık – 9. sınıf), üniversite sonuna kadar desteklenir.

Öğrencilerin, eğitim giderlerini karşılamak amacıyla cep harçlığı başlığındaki maddi desteğin sağlanmasının yanı sıra akademik ve psiko-sosyal takipleri de yapılır. Her hafta sonu İngilizce dersleri, sosyal ve kültürel gelişimlerini destekleyecek nitelikte spor ve sanat faaliyetleri başlıkları altında çeşitli eğitimler verilir. Tam Destek Burslu öğrenciler, hafta sonları TED Okulları veya TED Üniversitesinde dersler alırlar.

Tam Destek Bursu başvuru koşulları nedir?
– Öğrencinin T.C. vatandaşı olması,
– Öğrencinin başvurduğu yıl hazırlık sınıfına veya 9. sınıfa devam ediyor olması,
– Öğrencinin Tam Destek Bursu eğitimlerinin verildiği illerde ikamet ediyor olması,
– Liselere geçiş sınavında Genel Merkez tarafından belirlenen yüzdelik dilimde olması,
– Ailenin gelirinin her yıl TED tarafından belirlenen gelir düzeyinin altında olması gerekmektedir.

Tam Destek Bursuna nasıl başvurulur?
Her eğitim-öğretim yılı için belirlenen tarihlerde Tam Destek Bursu başvuru duyuruları Türk Eğitim Derneği internet sitesi üzerinden yayınlanır ve öğrencilerin başvuruları www.ted.org.tr adresinden alınır. Tam Destek Bursu Başvuru Formunda beyan edilen bilgilerle tutarsız belgeler sunulması durumunda öğrencinin burs almaya hak kazanması mümkün olmayacaktır.

Tam Destek Bursu sonuçları nasıl takip edilir?
Aday öğrencilerin, belirlenen tarihler arasında www.ted.org.tr adresinden başvuru yapması gerekir. Burs koşullarını sağlayan adaylar telefon ile aranarak, mülakat için davet edilir. Mülakat sürecinde komisyon tarafından, adayın hem maddi koşulları detaylı olarak incelenecek hem de kişisel özellikleri ve burstan yararlanabilme potansiyeli değerlendirilir. Uygun görülen adaylar aranarak adayların ilk mülakatları telefon üzerinden gerçekleştirilir. İkinci mülakat, yukarıda belirtilen temel kriterleri sağlayan adaylar ve aileleri ile birlikte yüz yüze gerçekleştirilir. Yüz yüze mülakatlar, Türk Eğitim Derneği Genel Merkez uzmanları tarafından yapılır ve mülakat sonucunda olumlu görülen adaylar burs kapsamına alınır. Yapılan değerlendirme sonuçları, mülakata katılan tüm adaylara telefon ile ulaşılarak bildirilir.

Burs Başvuru Formu

2 Comments

  • Ortaokul öğrencisiyim bu bursa ihitiyacim var lütfen yardım edebilirmisiniz

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir