Türkiye Bursları Başarı Bursu Başvuruları

Türkiye’de eğitim alan ve halihazırda Türkiye’de bulunan, aşağıda belirtilen şartları taşıyan kısıtlı sayıda uluslararası öğrenciye Başarı Bursu verilecektir.

Başarı Bursuna başvurular, 16-30 Kasım 2020 tarihleri arasında internet yoluyla alınacaktır. Adaylar, Türkiye Bursları Başvuru Sistemi (https://tbbs.turkiyeburslari.gov.trüzerinden üyelik oluşturup “Kişisel Bilgiler, Eğitim Bilgileri, Sosyal Faaliyetler, …” gibi bilgilerini doldurduktan sonra Başarı Burs Programı’na başvuru yapabileceklerdir.

Başvuran adaylara, başvurularının alındığına dair teyit amaçlı bildirim yapılacaktır.

Başvuru bilgilerinin eksiksiz doldurulması ve zorunlu belgelerin taranarak uygun formatta (pdf, jpeg vb.) sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Aksi durumda başvuru geçersiz sayılacaktır.

Başvuru esnasında sunulan bilgi ve belgelerde herhangi bir hata ya da yanlış tespit edilmesi durumunda başvuru geçersiz sayılacaktır. Burs verildikten sonra bunun tespit edilmesi halinde ise adaya ödenen burs miktarları ilgili mevzuat çerçevesinde adaydan geri tahsil edilecektir.

Başarı Bursları yalnızca bir eğitim yılı için aylık burs ödemesini kapsamakta ve bu ödeme yalnızca eğitimin devam ettiği aylarda (en fazla 9 ay) yapılmaktadır.

Başarı Burs Programı kapsamında kabul edilen adaylardan;

■ Lisans öğrencilerine 450 TL,

■ Yüksek lisans öğrencilerine 600 TL,

■ Doktora öğrencilerine 900 TL aylık burs ödemesi yapılacaktır.

***Başarı Bursu için sınırlı kontenjan tahsis edildiğinden, kazanan adayların belirlenmesinde; ülke, üniversite, bölüm ve düzeylere göre dengeli bir dağılım yapılacaktır.***

2020 Başarı Bursu Başvuru Şartları

■ Yabancı bir ülke vatandaşı olmak ve çifte vatandaşlıklarından biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olmamak, (Değişim öğrencileri başvuramazlar)

 Halihazırda Türkiye’de bulunmak,

■ Türkiye’de lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde en az bir akademik yıl (2 dönem) tamamlamış olmak (bilimsel hazırlık sınıfları dâhil) ve genel not ortalaması lisans öğrencileri için en az 3.00 (4 üzerinden) ve yüksek lisans, doktora öğrencileri için en az 3.50 (4 üzerinden) olmak,

■ Tıp Hekimliği, Diş Hekimliği ve Eczacılık lisans programlarında eğitim alınıyorsa genel not ortalaması en az 2.50 (4 üzerinden) olmak,

■ Türkiye Bursları kapsamında (Devlet, Hükümet ve Himaye Bursları dâhil) yer alan diğer burs programlarından geçmişte yararlanmamış (bursları kesilenler dâhil) ve halen yararlanmıyor olmak,

■ Herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından verilen bir burstan hâlihazırda yararlanmıyor olmak.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler 

■ 01 Kasım 2020 tarihinden sonra üniversitelerin Öğrenci İşlerinden alınmış, ıslak imzalı ve mühürlü bir Öğrenci Belgesi (Zorunlu)

■ 01 Kasım 2020 tarihinden sonra üniversitelerin Öğrenci İşlerinden alınmış, ıslak imzalı ve mühürlü bir Transkript (Zorunlu)

■ Geçerli bir kimlik ya da Pasaport Fotokopisi (Zorunlu)

Soru ve önerilerinizi, basari@turkiyeburslari.gov.tr adresine gönderebilirsiniz. 

guest
9 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ZEEN
ZEEN
5 ay önce

30 kasım da başvuru yapılıyor mu?!

Rafael NİZAMOV
Rafael NİZAMOV
5 ay önce

Ben yabancıyım Azerbaycanlıyım yeni geldim türkiye yeni kazandım universiteyi süleyman demrel uluslararası ilişkiler bölmü bana burs düşüyormu?

Novbahar
Novbahar
6 ay önce

Yaş fark ediyor mu

Inkar Izimbayeva
Inkar Izimbayeva
8 ay önce

Önlisans okuyanlar başvurabilirler mi?

Dostgeldi
Dostgeldi
1 yıl önce

Peki kaç ay veriyor

Melisa
Melisa
2 yıl önce

Yabanci uyruklu ögrenciler için başbakanlik burs başvurusu var ona başvurabilirsin

Rövşən
Rövşən
2 yıl önce

Merhaba. Ben yanabcıyım ünveristeni bu yıl kazandım (Istanbul Üniveristesi,yüksek lisans). Hiçbir burs programına başvuru yapmam mümkün değil mi?

Jumahal
Jumahal
2 yıl önce
Reply to  Rövşən

Yabancı öğrencilere geri ödemesiz burs veren kurumlar var araştır bence

mazaher
mazaher
4 yıl önce

bursa başvurmak istedim ama başvuru formunu bulamadım malesef. yardımcı olursanız sevinirim

Close
Menu