Türkiye Bursları Başarı Bursu Başvuruları

Değerli Türkiye Burslusu Öğrenciler,

2022-2023 eğitim dönemine ait Üstün Başarı Bursunun Usul ve Esasları aşağıda yer almaktadır:

MADDE 1 – Türkiye Bursları kapsamında yeni burslandırılan veya hâlihazırda eğitimlerine devam etmekte olan öğrenciler arasından aşağıda belirtilen nitelikleri taşıyanlar Üstün Başarı Burs Programına dâhil edilir:

 1.      a) Hazırlık eğitimi gören öğrenciler hariç olmak üzere Türkiye Bursları kapsamında Başkanlıkça belirlenen uluslararası dil ve akademik yeterlik sınav sonuçları (IELTS, TOEFL, SAT, GRE, GMAT) ile bir bölüme / programa yerleştirilenler,
 • Bu kapsamda Üstün Başarı Bursu kapsamına dâhil edilmesi uygun görülen öğrencilerin genel ağırlıklı not ortalamaları 4 üzerinden 3,00 ve üzerinde olan öğrenciler başvuru döneminde başvurmaları halinde Üstün Başarı Bursu kapsamında değerlendirilmeye devam edilecektir. Ancak normal eğitim süresi sona eren lisans düzeyindeki öğrencilere Üstün Başarı Bursu tahsis edilmeyecektir.
 1. b) Mevcut lisans öğrencilerinden genel ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden 3,50 veya üzerinde olanlar,
 • Genel ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden 3,50 ve üzeri olanlar başvuru döneminde başvurmaları halinde Üstün Başarı Bursu kapsamında değerlendirilmeye devam edilecektir. Ancak normal eğitim süresi sona eren öğrencilere Üstün Başarı Bursu tahsis edilmeyecektir.
 1. c) Ülkelerindeki ulusal sınavlarda dereceye girenler,
 • Ülkelerinde ulusal düzeyde düzenlenen üniversite sınavlarında dereceye giren öğrenciler Üstün Başarı Bursu kapsamına dâhil edilecektir. Bu öğrencilerin genel not ortalaması her akademik yıl sonunda kontrol edilecek, genel ağırlıklı not ortalaması 4 üzerinden 3,00 ve üzerinde olan öğrenciler, Üstün Başarı Bursu kapsamında değerlendirilmeye devam edilecektir. Ancak normal eğitim süresi sona eren öğrencilere Üstün Başarı Bursu tahsis edilmeyecektir.

ç) Üniversitelerdeki BAP (Bilimsel Araştırma Projeleri), TÜBÎTAK veya Başkanlıkça uygun görülecek diğer araştırma projeleri kapsamında çalışma yürütenler,

 • Başvuruda bulunan öğrencilerin katıldıkları projelerin devam eden projeler olması şartıyla, 1 yıl süre ile üstün başarı bursu verilecektir.
 1. d) Science Citation Index (SCI), Science Citation Index Expanded (SCI-EXP), Social Science Citation Index (SSCI), Art and Humanities Citation Index (AHCI) veri tabanlarında taranan dergilerde bilimsel yayın yapanlar,
 • Makalenin son 1 yıl içerisinde yayınlanmış olması şartı ile 1 yıl süre ile üstün başarı bursu verilecektir.
 1. e) Patent belgesi alanlar.
 • Patent sahibi öğrenciler bursluluk süreleri boyunca Üstün Başarı Bursu kapsamında değerlendirileceklerdir.
 1. f) Teknofest yarışmasında dereceye giren öğrenciler,
 • Son bir yıl içerisinde düzenlenmiş olan Teknofest yarışmasında ilk 3 dereceye giren öğrencilere 1 yıl süre ile üstün başarı bursu verilecektir.

MADDE 2 – Üstün Başarı Bursu kapsamına dâhil edilen öğrencilerin aylık burs miktarları, eğitim aldıkları düzey ve mevcut bursluluk statülerine göre ödenen aylık burs miktarının 2 katı olacak şekilde hesaplanır.

MADDE 3 – Üstün Başarı Bursu kapsamındaki öğrencilerin Türkiye Bursları Bursluluk İşlemleri Yönergesi kapsamında belirlenen kriterleri sağlamadıkları hallerde, ilgili hükümlere karşılık gelen işlemler bu öğrenciler için de uygulanır.

Başvuru şartlarını sağlayan öğrencilerimiz yukarıda belirtilen belgelerden durumlarına uygun olanları TBBS talep oluşturma sayfasından Akademik Konular başlıklı talebi seçip daha sonrasında “Üstün Başarı Başvuru”  alanını seçtikten sonra gerekli bilgileri doldurarak başvurusunu  tamamlayabilirler.

Son başvuru tarihi: 05.09.2022

Not: Sadece Türkiye Burslusu öğrenciler başvuru yapabilir. Belirtilen şekilde başvuru yapmayan öğrencilerin talepleri değerlendirilmeyecektir!

guest
9 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ZEEN
ZEEN
2 yıl önce

30 kasım da başvuru yapılıyor mu?!

Rafael NİZAMOV
Rafael NİZAMOV
2 yıl önce

Ben yabancıyım Azerbaycanlıyım yeni geldim türkiye yeni kazandım universiteyi süleyman demrel uluslararası ilişkiler bölmü bana burs düşüyormu?

Novbahar
Novbahar
2 yıl önce

Yaş fark ediyor mu

Inkar Izimbayeva
Inkar Izimbayeva
2 yıl önce

Önlisans okuyanlar başvurabilirler mi?

Dostgeldi
Dostgeldi
3 yıl önce

Peki kaç ay veriyor

Melisa
Melisa
4 yıl önce

Yabanci uyruklu ögrenciler için başbakanlik burs başvurusu var ona başvurabilirsin

Rövşən
Rövşən
4 yıl önce

Merhaba. Ben yanabcıyım ünveristeni bu yıl kazandım (Istanbul Üniveristesi,yüksek lisans). Hiçbir burs programına başvuru yapmam mümkün değil mi?

Jumahal
Jumahal
4 yıl önce
Reply to  Rövşən

Yabancı öğrencilere geri ödemesiz burs veren kurumlar var araştır bence

mazaher
mazaher
6 yıl önce

bursa başvurmak istedim ama başvuru formunu bulamadım malesef. yardımcı olursanız sevinirim

Close
Menu