Türkiye Spina Bifida Derneği Bursu

Spina bifidalı Çocuklar ve Gençler İçin Eğitim Bursu

Türkiye Spina Bifida Derneği olarak 2021-2022 öğretim yılında en fazla 50 spina bifidali çocuk ve genç için eğitim bursu verilecektir.

Başvuru koşulları;
– Spina bifidalı olmak,
– 14-24 yaş arasında olmak,
– Lise veya üniversite öğrencisi (veya üniversiteye hazırlanıyor) olmak,
– Türkiye’de yaşıyor olmak,
– Dernek tarafından verilecek 3 günlük çevrim içi (zoom programı ile) bağımsız yaşam eğitimine
katılmak. (2 gün çocuklar ve gençler, 1 gün aileleri için eğitim yapılacaktır.)

Bağımsız yaşam eğitimi nedir?
Bağımsız yaşam spina bifidalı bireylerin toplumun diğer üyeleri ile eşit haklara sahip olacak şekilde kendi yaşamı ile ilgili karar verme, seçim yapma ve hayatını kontrol etme özgürlüğüne sahip olması demektir. Bağımsız yaşam, bir kişinin her şeyi kendisinin yapması, kendi başına yaşaması, hiçbir desteğe ihtiyaç duymaması değildir.

Bu eğitim ile spina bifidalı çocuk ve gençlerin bağımsız yaşam konusunda farkındalığını artırmak, bağımsız ve üretken bireyler olarak yaşama katılmaları için gerekli araçlar ve yöntemler hakkında bilgilendirmek, bağımsız yaşam becerileri konusunda güçlendirmek hedeflenmektedir.

Eğitime tam katılım sağlayan katılımcıların eğitim hayatlarına destek olmak amacıyla bir yıl
için eğitim bursu verilecektir.
Bağımsız yaşam eğitiminden ve burstan yararlanmak için lütfen profilimizdeki formu doldurunuz.

Formu dolduranlardan şartları uygun olanlar ile iletişime geçilerek eğitim programı, gerekli belgeler ve eğitim tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgi verilecektir.

**Bu eğitimin giderleri ve burslar 2019 yılında 41. İstanbul maratonunda derneğimiz yararına koşan ve bu koşucular aracılığı ile yapılan bağışlarla karşılanacaktır. Koşucularımıza ve bağışçılarımıza çok teşekkür ederiz.