Üniversite Öğrencilerine Geri Ödemesiz 12 bin TL Burs

universite-ogrencilerine-burs-vgm

Zor durumda olan üniversite öğrencilerine verilen geri ödemesiz aylık 200 lira olan burs miktarı bir defaya mahsus geri ödemesiz 12 bin liraya kadar para verilebilecek. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni düzenlemeyle hükümet, Resmi Gazete’de yayımladığı genelgeyle öğrenci burslarını 5 katına kadar artırma yetkisini aldı.

12 BİN LİRA BURS

18 Kasım tarihinde yayımlanan Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğrenim Burs Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe göre muhtaç öğrencilere 1 sefere mahsus 12 bin lira yıllık burs verilmesinin önü açıldı.

Yönetmeliğin 10’uncu maddesinin altına eklenen 11/A bölümünde, “Bu yönetmelik uyarınca verilen yıllık burs miktarının 5 katını geçmemek kaydıyla muhtaç öğrenci-lere 1 defaya mahsus olmak üzere özel eğitim yardımı yapılabilir” denildi.

ÖĞRENCİLERE AYLIK BİN LİRA BURS

Mevcut durumda Vakıflar Genel Müdürlüğü Üniversite öğrencilerine 2015’te aylık 200 lira geri ödemesiz burs verecek. Ancak bu yönetmelikle birlikte 5 katına kadar ödeme yapılabileceği için aylık burs miktarı bin liraya çıkacak.