Dikkat: ISAP Türkiye Burs Dolandırıcılığı

Yeni döneme başlamışken hepimiz yeni bursları yakalamak için uğraşmaya başladık. Özellikle de bu yıl üniversitesini yeni kazananlar henüz KYK burslarını da alamadığı için başka kayanakların sağladığı burslar daha da önemli bir hale geldi.

Burslar üniversite öğrencilerinin maddi sorunlarla mücadele etmesini hedeflerken ne yazık ki bu ihtiyaçları da fırsat bilen dolandırıcılar türedi.  Bu dolandırıcılar yüzünden cebinizdeki paradan olmanız da mümkün. Hatta daha da tehlikelisi sizden istedikleri detaylı bilgilerinizi kötü amaçlarla kullanmaları.

Bu kötü amaçlı dolandırıcılardan bir tanesi de ISAP Türkiye adı altında bir kurummuş gibi davranıp öğrencilerden para toplayan bir kişi ya da kişiler.

Sözde kurum burs başvurularını 20 Ekim’e kadar sürdürüyormuş. Tabi o zamana kadar binlerce öğrencinin 50TL’sini almış olacak.
 Birçok öğrenciye bu gibi mesajlar gelmiş ve bunun burslarını kullanabilmeleri için onlara gönderilen kartın kargosu olduğu söylenmiş.

Eğer bir şekilde buraya başvuru yaptıysanız size gelecek kartı kesinlikle kabul etmeyin.

 

Peki bu mesajları atanların dolandırıcı olduğu nasıl anlaşılmış?

www.burshaberleri.com ekibi takipçilerinin şikayetleri üzerine araştırmış ve bu sonuca nasıl ulaştıklarını yazmışlar;

1- İnternet sitesinden tutun da sosyal medya hesaplarına, bu ağlara burs aldım vs diye yorum yazan hesapların sahte olmasına kadar her şey sahte.

2- İnternet sitesinin isim hakkı (domain) henüz 5 Eylül 2017 tarihinde alınmış ve sanki yıllardır varlarmış gibi davranmaları. Siz de detaylı inceleyebilirsiniz: whois.com.tr/domain/isapturkiye.org

3- Yukardaki bilgilerden yola çıkarak isim hakkının alındığı adres ile web sitelerinde yer alan adresler uyumsuz. Yani uydurma bir adres girilmiş.

3- İnternet sitelerinde yazılan bilgilerin tamamına yakını kopya içerikler. İnternet siteleri wordpress ile tasarlanmış ve sitenin büyük bir bölümü boş. Burs yönetmeliği Ekşioğlu Vakfı’ndan kopyalanmış. Sitede yayınlanan etkinlikler de tamamen yalan. Etkinlikler TOBB etkinliğinden ve bazı görseller GYİAD derneğinden kopyalanmış.

Failler kim ya da kimler? Şimdiye kadar sosyal ağlarında burs aldıklarını iddia eden hesapların hepsi sahte ancak geçtiğimiz günlerde paylaştığımız bir içeriğe gerçek bir hesaptan @diCe_mAnN adıyla  şöyle bir yorum yapılmış: https://twitter.com/diCe_mAnN/status/907587284278681601

Yorum 1 yıldır hiç tweet atılmayan bir hesaptan sadece bu yorumu yazmak için girilmiş.

Siz de hiç kimsenin mağdur olmaması için bu haberi paylaşabilirsiniz.