Fulbright U.S. Scholar Programı Başvuruları Devam Ediyor!

Fulbright U.S. Scholar Programı, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında çeşitli akademik konularda ders vermek ve/veya araştırma yapmak isteyen ABD’li akademisyen ve profesyonellere yöneliktir. Fulbright U.S. Scholar Programı kapsamında Türkiye’de iki farklı kategoride burs verilmektedir: Senior Lecturer kategorisinde, ABD’li akademisyen ve/veya profesyoneller Türkiye’deki bir üniversitede ders vermektedirler. Senior Researcher kategorisinde ise, ABD’li akademisyen ve/veya profesyoneller Türkiye’deki bir üniversite veya araştırma kuruluşunda araştırma yapmaktadırlar.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’nun verdiği burslar, son başvuru tarihinden itibaren bir akademik dönem sonrası içindir. 2022-2023 akademik dönemi için verilecek burslara başvurular 15 Eylül 2021 tarihinde sona erecektir.

ABD’li akademisyenler bursa başvuru koşulları ve detaylı bilgi için https://www.cies.org/program/fulbright-us-scholar-program adresini ziyaret edebilirler. 

Üniversitelerinde ABD’li akademisyenleri misafir etmek isteyen Türk üniversiteleri, programa yönelik soruları için Komisyonumuzun Amerikan Programları Birimi ile amprog@fulbright.org.tr e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirler.

BAŞVURU KOŞULLARI

Fulbright burslarından, lisans ya da lisansüstü diploma sahibi olan Amerikan vatandaşları faydalanabilir.

ABD’li bursiyerler, verilen burslar sayesinde Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına davet yoluyla gelip, ders verme ve/veya araştırma yapma imkanına sahip olurlar. Burslar, programa bağlı olarak 4,5 ay ile 9 aylık bir süreyi kapsamaktadır. Detaylar için program linkini inceleyebilirsiniz.

Detaylar için tıklayınız.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Close
Menu