KYK öğrenim kredisi bursa döner mi? Krediyi bursa çevirme

KYK öğrenim kredisi bursa döner mi?Kısaca söylemek gerekirse KYK öğrenim kredisi bursa dönüşmez. Öğrenim kredisi alanlar bu krediyi bursa çevirebilmesi için yeniden başvurması gerekir. Kredinin kendi kendine bursa dönüşmesi mümkün değildir. Derslerindeki başarısızlıktan dolayı bursu öğrenim kredisine dönüşen öğrenciler zaman içinde tekrar başarılı olsalar bile öğrenim kredileri bursa dönüşmez.

Öncelikli öğrenciler için kredinin bursa dönmesi mümkündür.

Öğrenim kredisi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen öncelikle burs verilecek öğrenciler kapsamına giren öğrencilerin öğrenim kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencinin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülür.

“ÖNCELİKLİ” OLARAK BURS-KREDİ ALAN ÖĞRENCİLER KİMLERDİR?

• Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)
• Gazi çocukları,
• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
• Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
• Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
• “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular,
• ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler

öncelikli burs alan kişilerdir. 

KYK öğrenim kredisi bursa dönüşmediği takdirde öğrenciler de öğrenim kredilerini iptal etmek isteyebiliyorlar. Bununla ilgili bilgi almak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

guest
13 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
duygu
duygu
4 yıl önce

Benim güz döneminden iki tane alttan dersim kaldı bahar döneminde kaldıgım ders yok burs kaldıgım ders sayısı etkilermi yoksa dönem ortalamasıylamı ilgili bilen biri cevaplayabilirmi.

Ayşegül Yavaş
Ayşegül Yavaş
4 yıl önce

Merhaba ben bu sene mezun oluyorum ve öğrenim kredisi alıyordum. Fakat bölümü şuan ikincilikle bitiricem. Bu tarz bir başarı için belli indirim ya da kredinin bursa dönüşme imkanı var mı ? Teşekkür ederim.

Hacernur
Hacernur
5 yıl önce

Bende evliyim eşimin üstüne ait hiç bişey yok evimiz kira asgari ücretle çalışıyor banada çıkmadı böyke bişey olamaz itiraz dilekçesi varmıl yazıp gönderince tekrar inceliyorlarmış acaba işe yarar mı

zekeriya
zekeriya
5 yıl önce

bu sene öğrenim kredisi çıkan bir öğrenci krediyi almaktan vazgeçip seneye tekrar hen burs hem de krediye başvurabilir mi

Meliha
Meliha
5 yıl önce

Altında jip olanların aynı şehirdeki üniversiteye gidenlerin başvuruları burslu oluyor bizim gibiler de kredi alıyor kuramı çekiliyor Allah aşkına ne bicim bir sistem hic adil değil

Mustafa
Mustafa
5 yıl önce

Yaw çok saçma bi sistem var ben anlam veremiyorum bizim gibi fakir hiçbir sosyal güvencesi olmayan hiçbir devlet hastanesinden yararlanmayan garibanlara kredi bursu çıkarken neden durumu iyi olanlara devlet bursu çıkıyor ?

ersin
ersin
2 yıl önce
Reply to  Mustafa

çünkü onlar AKP’ye üyeler…

ayşe
ayşe
6 yıl önce

annem kanser hastalığına yakalandı.Evimize ipotek geldi.Kredimi bursa çevirebilir miyim

Kartal
Kartal
6 yıl önce

Gercekten hiç adil değil ben zorluklar içinde okumaya calısıyorum kirada oturuyorum ve ailemin üstüne ait hiç bisey yok bana öğrenim kredisi cıkıyor bumu adalet gercekten yazıklar olsun!!!

Zeynep
Zeynep
6 yıl önce
Reply to  Kartal

Neye göre burs neye göre kredi veriyorlar bu kadar da haksızlık olmaz

Mustafa
Mustafa
5 yıl önce
Reply to  Kartal

Ewt aynı durumdayım sizinle
Yetkillerin bir şey yapması lazım

Halide
Halide
6 yıl önce

Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar bu kanun kaldı bu yıl artık öyle bişey yok kaldirilma gerekçesi nedir bilemiyorum

Close
Menu